No events |
Kas yra glaukoma?
Glaukoma yra grupė ligų, kurių metu pažeidžiamas regos nervas, blogėja rega - siaurėja regos laukas iki visiško aklumo. Tačiau, anksti diagnozavus glaukomą ir tinkamai ją gydant, akis nuo rimtų regos sutrikimų galima apsaugoti.
Ar glaukoma yra dažna?
Glaukoma yra dažniausia negrįžtamo aklumo priežastis pasaulyje. Ja serga apie 5% vyresnių nei 70 m. amžiaus ir virš 9% vyresnių nei 80 m. žmonių.
Kas rizikuoja susirgti glaukoma?
Glaukoma gali susirgti bet kuris žmogus.
Svarbiausias glaukomos rizikos veiksnys yra padidintas akių spaudimas (akispūdis), kurį gydytojas jums išmatuoja akių patikrinimo metu. Rizika susirgti atviro kampo glaukoma taip pat didėja su amžiumi, turint glaukoma sergančių pirmos ar antros eilės giminaičių, trumparegiams, juodaodžiams, asmenims su pseudoeksfoliaciniu sindromu ir plonesne ragena. Uždaro kampo glaukomos riziką didina vyresnis amžius, moteriška lytis, sergantys giminaičiai ir azijiečių kilmė.
Ar galiu apsisaugoti, kad nesusirgčiau glaukoma?
Kol kas apie tai nežinoma. Ankstyva glaukomos diagnostika ir gydymas yra geriausi būdai kontroliuoti ligą ir išsaugoti regą. Jeigu jums yra padidinta rizika glaukomai, reikėtų pasirūpinti, kad jūsų akis apžiūrėtų akių gydytojas bent kas dvejus metus.
Kaip glaukoma sukelia aklumą?
Padidėjęs akispūdis kartu su kitais veiksniais lemia regos nervo, kuris neša vaizdo informaciją iš akies į smegenis, žūtį.
Ar padidėjęs akispūdis reiškia, kad yra glaukoma?
Nebūtinai. Padidėjęs akispūdis rodo, kad jums yra padidinta glaukomos rizika, bet tai dar nereiškia, kad sergate šia liga. Glaukoma diagnozuojama tuomet, kai randamas pažeistas regos nervas.
Jei jūsų akispūdis padidėjęs, bet regos nervas nepažeistas, tokią būklę vadiname akių hipertenzija. Vis tik, esant padidėjusiam akispūdžiui kyla rizika glaukomos išsivystymui, todėl būtinai pasitarkite su akių gydytoju dėl tolimesnio ištyrimo bei gydymo.
Jei mano akispūdis padidėjęs, ar man bus glaukoma?
Nebūtinai. Žmonių akys yra skirtingai jautrios akispūdžiui: toks pats akispūdžio lygis vieniems gali būti normalus ir gerai toleruojamas, o kitiems sukelti glaukomą.
Ar galima susirgti glaukoma, jei akispūdis atitinka statistinę normą?
Taip. Ši glaukoma yra vadinama žemo arba normalaus akispūdžio glaukoma.
Kodėl kyla akispūdis?
Akispūdis kyla dėl sutrikusio akies skysčio nutekėjimo iš akies. Sveikoje akyje yra nuolat gaminamas akių skystis, kuris iš akies nuteka pro akyje esančią drenažinę sistemą. Šis skystis maitiną akį, palaiko jos tūrį ir spaudimą. Kai skysčio nutekėjimas sutrinka ir jis kaupiasi akyje – kyla akispūdis.
Ar yra tik viena glaukomos rūšis?
Glaukoma gali būti atviro arba uždaro kampo, priklausomai nuo to, kur susiformavo kliūtis akių skysčiui iš akies nutekėti.
Atviro kampo glaukoma yra dažniausia iš visų glaukomų. Jai būdinga lėtinė palaipsnė besimptomė eiga. Ši glaukoma diagnozuojama, kai stebimas atviras ir laisvas priėjimas prie akių drenažinės sistemos, tačiau trinka skysčio nutekėjimas jos viduje.
Uždaro kampo glaukoma yra daug retesnė. Ji gali pasireikšti ūmiu glaukomos priepuoliu, kuomet staigiai ir ženkliai kyla akispūdis, sukeldamas akies skausmą, neryškų matymą, galvos skausmus ir pykinimą. Nesuteikus medicininės pagalbos priepuolis lemia ženklų regos pažeidimą iki aklumo. Uždaro kampo glaukoma diagnozuojama, kai labai siauras ar uždaras akies priekinės kameros kampas tampa kliūtimi akies skysčiui patekti į drenažinę sistemą.
Man pasakė, kad man įtariama glaukoma, ką tai reiškia?
Terminas “glaukomos įtarimas” reiškia, kad stebimi požymiai, dėl kurių padidėja glaukomos išsivystymo rizika. Dažniausiai glaukoma įtariama, kai randame vieną ar kelis iš šių požymių: padidėjusį akispūdį, įtartinus, į glaukomą panašius regos nervo ir akipločio pakitimus, ribinius pokyčius.
Esant glaukomos įtarimui reikėtų reguliariai tikrintis akis pas akių gydytoją jo nurodytais intervalais.
Kodėl glaukoma vadinama tyliu regos vagimi?
Glaukoma vadinama tyliu regos vagimi, nes dažnai nepastebėtai sukelia negrįžtamą regos blogėjimą. Ankstyvose ligos stadijose dažniausiai nebūna jokių simptomų, todėl į akių gydytoją kreipiamasi pavėluotai, jau įvykus rimtiems regos pažeidimams.
Kokie yra juntami glaukomos požymiai?
Sergant atviro kampo glaukoma ligos pradžioje simptomų nėra. Liga nesukelia skausmo. Negydant glaukomos siaurėja regėjimo laukas, matymas šonuose. Todėl ligai pažengus jaučiama, kad vaizdas matomas “siaurai”, kaip per tunelį, kliūvama už daiktų. Negydoma glaukoma baigiasi aklumu.
Uždaro kampo glaukoma gali pasireikšti glaukomos priepuoliu: staiga pradeda stipriai skaudėti akį, ji parausta, pablogėja rega, gali skaudėti galvą, pykinti.
Kaip diagnozuojama glaukoma?
Glaukoma diagnozuojama išsamaus akių būklės patikrinimo metu atliekant specialius tyrimus:
Ar glaukomą galima išgydyti?
Ne. Glaukoma yra nepagydoma liga - nėra priemonių, kurios atstatytų pažeistą regos nervą. Tačiau glaukomą yra būtina gydyti visą gyvenimą, kad stabdytume šios ligos progresavimą ir neprarastume regėjimo.
Kaip gydoma glaukoma?
Glaukoma yra gydoma mažinant akispūdį akių lašų, lazerinių procedūrų ir chirurginių operacijų pagalba. Šis gydymas stabdo ligos progresavimą, padeda išsaugoti esamą regą, deja, negali grąžinti prarastosios.
Kas yra sekeltyvi lazertrabekuloplastika (SLT)?
Tai - lazerinė procedūra - vienas iš pirmo pasirinkimo atviro kampo glaukomos gydymo būdų. Įprastai SLT atliekama ankstyvos ir vidutinio sunkumo ligos atvejais ir efektyvumu prilygsta akispūdį mažinantiems lašams. SLT metu lazeriu veikiama akies drenažinė sistema, ko pasekoje gali pagerėti akies skysčio nutekėjimas iš akies ir 20-30% sumažėti akispūdis.
Apie 20 min. procedūra atliekama oftalmologo kabinete pacientui sėdint prie plyšinės lempos mikroskopo akį nujautrinus anestetikų lašais. Dažniausiai po procedūros pacientas gali vykdyti įprastas veiklas. SLT procedūros efektas trunka apie 2-3 metus, esant poreikiui ją galima kartoti.
Kas yra lazerinė iridotomija?
Tai yra lazerinė procedūra, atliekama siekiant išvengti vyzdinio bloko uždaro kampo glaukomos atvejais. Jos metu lazerio energijos pagalba rainelėje padaroma maža skylutė, leidžianti akies skysčiui lengviau cirkuliuoti akyje bei neuždaryti akies kameros kampo.
Apie 10 min. procedūra atliekama oftalmologo kabinete pacientui sėdint prie plyšinės lempos mikroskopo akį nujautrinus anestetikų lašais ir įlašinus vyzdį siaurinančių lašų.
Kas yra trabekulektomija?
Tai dažniausiai glaukomai gydyti taikoma akių chirurginė operacija. Įprastai trabekulektomija atliekama pacientams, sergantiems pažengusia liga, kuriems akispūdis yra per aukštas, nepaisant naudojamų vaistų. Operacijos metu chirurgas sukuria naują kelią (kanalą) akies skysčiui iš akies nutekėti.
Operacija atliekama pacientui gulint operacinėje, sterilioje aplinkoje, vietiškai vaistais nujautrinus akį. Po operacijos pacientas turi laikytis gydytojo nurodytų gydymo ir režimo rekomendacijų.
Ką vadiname minimaliai invazyvia glaukomos chirurgija (MIGS)?
MIGS – tai operacijos pasižyminčios mažesne pažaida akies audiniams bei saugesne pooperacine eiga palyginus su tradicinėmis glaukomos operacijomis. MIGS akispūdį mažinantis efektas taip pat yra švelnesnis. MIGS priskiriami įvairūs akies implantai, lengvinantys akies skysčio nutekėjimą, bei procedūros, suardančiosios dalį akies drenažinės sistemos. Dažniausi jų pavyzdžiai būtų iStent impantas, Hydrus mikrostentas ir Trabectom‘u atliekama trabekulotomija.
Kas tai yra filtracinę pagalvėlę formuojanti pojungio chirurgija?
Tai taip pat mažesnės pažaidos glaukomos operacijos, kuomet į akį implantuojami stentai arba šuntai, sukuriantys alternatyvų akies skysčio nutekėjimo kelią iš akies į rezervuarą po akies obuolio gleivine - jungine. Dažniausiai naudojami implantai yra PreserFlo mikrošuntas bei Xen gelio stentas.
Ką aš, sergantis glaukoma, galiu padaryti, kad išsaugočiau regėjimą?
Reikėtų kruopščiai laikytis akių gydytojo rekomendacijų: reguliariai naudoti visus gydytojo paskirtus vaistus ir paskirtu laiku apsilankyti pas savo akių gydytoją. Tuomet gydytojas laiku ir tinkamai pakoreguos gydymą vaistais, o esant reikalui, nukreips chirurginiam gydymui.
Ar mano gyvenimo būdas įtakoja glaukomos atsiradimą ir progresavimą?
Dar trūksta mokslinių įrodymų, kad gyvenimo būdo rekomendacijos atsirastų glaukomos gydymo gairėse. Tačiau vis daugėja mokslinių duomenų, kad fizinis aktyvumas, kokybiškas miegas, streso mažinimo praktikos, ir tinkamas kraujospūdžio reguliavimas yra susiję su geresne glaukomos kontrole - mažesne ligos išsivystymo ir progresavimo rizika.